AMERİKA ÖĞRENCİ VİZESİ

Amerika öğrenci vizesi başvurularında vize görevlilerinin en önem verdikleri konu, öğrencinin eğitim maliyetlerini karşılayıp karşılayamayacağı ve eğitim süresi sonunda ülkesine döneceği konusunda inandırıcı olup olmadığıdır.

CeLTTouR Yurtdışı Eğitim, Amerika vizesi işlemlerinizde hiçbir ek ücret talep etmeden vize formlarınızın doldurulmasından vize dosyanızın hazırlanmasına, randevu alınmasından SEVIS vb işlemlerinize kadar A’dan Z’ye sizlere destek olacaktır. Amerika’ya öğrenci olarak gidenlere F1 öğrenci vizesi verilmektedir. Kısa süreler için J1 ziyaretçi vizesi de verilebilmektedir.

CeLTTouR Yurtdışı Eğitim danışmanlığı olarak vize formlarınızın doldurulmasından başvuru öncesi işlemlerde ( sevşs, Pin kodu, vize ücreti) yardımcı olmaya ve vize görüşmesi öncesi bilgilendirmeye kadar her aşamada destek olmaktayız. CeLTTouR  Yurtdışı Eğitim aracılığıyla Amerika’da eğitim alacaklar olsunlar için bu hizmetlerimiz ücretsizdir.

VİZE ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER VE ÖDEMELER

Randevu Alınması: 20 Dolar
Vizeye başvuru sahiplerinin öncelikle, herhangi bir Türkiye İş Bankası şubesinden 20$ ücret karşılığında ABD vize bilgi Pin numarası almaları ya da gerekmektedir. Alınan bu Pin numarasıyla Pazartesi-Cuma günleri arası sabah saat 8.30’dan, akşam 18.00’e kadar 0212-340 44 44 nolu telefondan randevu almak mümkündür. Kredi kartı detayları telefonda verilerek de randevu alınabilmektedir.

Vize Ücreti: 131 Dolar
131 Dolar tutarındaki Vize ücreti Fortis Bank şubelerine, ABD vize hesabına vize başvurusu öncesi yatırılmalıdır.

SEVIS Ücreti: 200 Dolar
Randevu tarihinizden en az 3 gün önce 200 Dolar tutarındaki SEVIS ücreti ödenmelidir.

Vize Formları
DS-156 ve DS-158. 16-45 yaş arasındaki erkekler vize formuna ek olarak DS-157 formunu doldurmalıdırlar. Vize belgeleri Türkçe hazırlanabiliyor ve vize formu Türkçe dolduruluyor.

ABD VİZESİ İÇİN TALEP EDİLEN BELGELER

1) En az bir yıl geçerliliği ve kullanılabilir ‘vize’ sayfaları olan pasaport

2) Eğer varsa eski pasaportlarınız.

3) Üç adet yakın zamanda çekilmiş vesikalık fotoğraf. Max.240 kb boyutunda sanal ortamda (usb bellek veya internet ortamında) iletilmesi gerekmektedir.

(bilgisayarda taranmış kopyalar kabul edilmez)

Önemli: Fotoğraflar 5cmX5cm Ebadında, beyaz arka zeminde çekilmiş olmalıdır, yüz tam cepheden olarak gözükmeli, saçlar kulak arkasında olmalı ve takı, makyaj vs yapılmamalı.

 4) 18 yasının altında anne ve baba/veli ile seyahat etmeyen tüm çocuklar yanlarında, ebeveynleri/yasal velileri tarafından ( varsa her ikisininde ) , çocuklarının seyahat etmelerine izin verdiklerini teyid eden noter tasdikli belge (aslı + 1 fotokopi) ( Muvafakatname örneği aşağıdadır.)

     Not:Anne ve Baba ayrı ise mahkemenin verdiği boşanma ilamının fotokopisi belgelerle birlikte verilmelidir.

5) Öğrenci kayıt belgeniz, eğitim belgeleriniz (asılları)

6) Öğrenci velisi tarafından el yazısı ile yazılmış konsolosluğa hitaben dilekçe

(Örnekler arka sayfadadır).

VELİ EVRAKLARI

Çalışanlar için

a) Maaş bordroları veya gelirini gösterir belgeler (aslı +fotokopileri),

b) İşveren tarafından şirket başlıklı kağıda şirkete çalıştığına dair yazı (Asıl),

c) Sigorta giriş belgesi,

d)  Çalıştığı işyerin evrakları (Ticaret Odası kaydı , En son vergi levhası (Şirket imza sirküleri, Ticaret sicil gazetesi) Fotokopiler,

(Noter tasdiki istenmemektedir)

e) Şahsi evraklar.

Eğer iş sahibi ise, firmanın belgeleri:

Ticaret Odası kaydı (fotokopi) (Son 4 aylık),

En son vergi levhası (fotokopi),

Şirket imza sirküleri (fotokopi),

Ticaret sicil gazetesi (fotokopileri),

Önemli: Noter tasdiki istenmemektedir,

Şahsi evraklar.

Avukatlar

    Bağlı bulundukları barodan yazı,

    Şahsi evraklar.

ŞAHSİ EVRAKLAR   

Maddi Durumu Gösterir Belgeler (Ebeveynin/Yasal Velinin),

a) Banka cüzdanları veya bakiye gösteren banka mektupları

(fotokopi),Banka mektubunun bankadan İngilizce alınması tavsiye edilir(Aslı),

b) Malvarlığı varsa, bunu kanıtlayıcı belgeler,

1-Tapu (Fotokopi) (Varsa),

  Öğrenci velisi tarafından Konsolosluğa hitaben dilekçenin örneği ( El yazısı ve siyah tükenmez kalem ile yazilacak).

VİZE İLE İLGİLİ ABD TEMSİLCİLİKLERİ

 • ABD Büyükelçiliği İstanbul:
  İstinye Mah.Kaplıcalar Mevkii No:2 İstinye İstanbul 34460
  Tel. 0212- 335 9000
  Fax: 0212- 251 251 2554

  ABD Konsolosluğu Ankara :
  Atatürk Bulvarı No: 110 Kavaklıdere, Ankara
  Tel: 0312- 466 6110
  Fax: 0312- 466 1586

  SEVIS

  SEVIS NEDIR?

  SEVIS, öğrenci ve değişim programları ile gelen ziyaretçilerin Amerika’da bulundukları sürece ülke içi güvenliği korumak için tüm bilgilerini kayıt altına alan ve hareketlerini online olarak takip eden bir sistemdir. F-1, J-1 VE M-1 vizeleri ile ülkeye giriş yapan tüm uluslar arası öğrencileri kapsamaktadır.

  Ziyaretçilerin vizesi hakkındaki tüm önemli bilgiler düzenli olarak SEVIS veritabanında güncellenebilmektedir. Adres, telefon numarası, isim, staj yada yasal olmayan bir şekilde çalışma ve bunun gibi bir çok kişisel bilgiler SEVIS ile kontrol edilecek verilere dahildir.

  Buna ek olarak SEVIS kayıtlarında oluşabilecek önemli bir değişiklikte bir hükümet yetkilisine hemen e-posta yoluyla bir uyarı ulaşır. SEVIS ABD’de bulunulan süre boyunca vize statüsüne uygun olarak hareket edilmesini sağlar.

  SEVIS ÜCRETİ

  Amerika’ya eğitim için gidenler için SEVİS ücreti 200 $’dır. Amerika’ya J 1 vizesi ile giden Work and Travel programı öğrencileri ise sevis ücreti olarak 35 USD ödemektedirler.

  Sevis ücretleri Amerikan konsolosluğundan alınan vize randevu tarihinden en az 3 gün önce ödenmelidir. Sevis ücreti ödenmeyen öğrencilerin vize başvuruları kabul edilmemektedir. SEVİS ödemeleri internet üzerinden kredi kartı ile ya da Western Union çalışan bankalar aracılığıyla yapılabilmektedir.

Home Remedies For Hives And Angioedema Natural Treatment With Dr. Gary M Levin Help full text here

zp8497586rq